Pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach postanowiły przypomnieć pacjentom o tym, że w czasach walki z koronawirusem nie mogą przed nimi zatajać informacji nie tylko o niepokojących objawach, ale też członku najbliższej rodziny na kwarantannie czy oczekiwaniu na wynik testu. W tym celu nagrały własną wersję włoskiego hitu "Bella Ciao" - piosenki znanej m.in. za sprawą serialu "Dom z papieru".

Pomysł kiełkował już od dawna w głowach naszych pań pielęgniarek - przyznaje Patrycja Onak, wiceprezes zarządu katowickiego szpitala. Ostateczna decyzja zapadła w momencie, kiedy przyjęliśmy pacjenta, który czekał na wynik testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem. My o tym nie wiedzieliśmy, pacjent przyznał się w momencie, kiedy leżał na oddziale. Na szczęście wynik okazał się ujemny. Sam stres i wdrożenie odpowiednich procedur medycznych kosztuje bardzo dużo nasz personel - relacjonuje. 

Apelujemy i będziemy apelować do pacjentów, żeby oprócz kaszlu, wysokiej temperatury, powiadamiali personel medyczny również o tym, że ktoś z ich rodziny, z kim mieszkają lub ostatnio się widzieli, przebywa np. na kwarantannie - wylicza Onak. O tym też bardzo często pacjenci zapominają. Zapominają też poinformować nas o tym, że oni sami przebywali na kwarantannie - przyznaje. 

"Odmrożenie wielu dziedzin życia, wiosenna aura oraz malejąca liczba przypadków w innych regionach wcale nie powodują, że zagrożenie zachorowaniem minęło i można zapomnieć o przestrzeganiu wprowadzonych przed kilkoma tygodniami zasad" - przypominają przedstawiciele szpitala w komunikacie, który towarzyszy klipowi.