Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula, Jakub Wolny i Klemens Murańka powalczą dzisiaj w konkursie Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu. Jeszcze wczoraj na Gross-Titlis-Schanze rządził wiatr: z powodu zbyt mocnych podmuchów odwołano treningi i kwalifikacje. Prognoza pogody na dzisiaj jest znacznie lepsza, ale Adam Małysz w rozmowie z RMF FM nie pozostawia złudzeń: w dłuższej perspektywie, jak mówi, "nie będzie łatwiej - myślę, że będzie coraz gorzej".

Jak donosi z Engelbergu wysłannik RMF FM Patryk Serwański, jeszcze wczoraj rano na Gross-Titlis-Schanze bardzo mocno wiało. Podmuchy stopniowo słabły, ale powoli. Ostatecznie skocznię zamknięto - na wniosek policji, która uznała, że panujące tam warunki mogą być niebezpieczne nie tylko dla zawodników, ale także dla członków ekip i kibiców.

Organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu treningu i kwalifikacji na dzisiaj: na 13:30 zaplanowano serię treningową, na 14:30 - kwalifikacje.

Pierwszą serię konkursową zaplanowano na godzinę 16:00.

Prognoza pogody na popołudnie przewiduje znacznie słabszy niż wczoraj wiatr: osiągający prędkość nawet trzykrotnie mniejszą. Termometry pokazać mają od minus 3 do minus 2 stopni Celsjusza, spodziewane są również opady śniegu - ale nie na tyle intensywne, by mogły utrudnić przeprowadzenie zawodów.

Adam Małysz: Zmiana klimatu robi swoje

Trudno jednak nie zauważyć, że w tym sezonie każdy jak dotąd weekend ze skokami narciarskimi naznaczony jest właśnie kapryśnym wiatrem.

"Przede wszystkim zmiana klimatu robi swoje. Skocznie mamy w tym momencie przygotowane w miarę dobrze, ale wiatr krzyżuje nam często plany (...). Nie będzie łatwiej - myślę, że będzie coraz gorzej" - powiedział naszemu wysłannikowi do Engelbergu legendarny skoczek, obecnie m.in. dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim, Adam Małysz.

Stoch ósmy, na czele Kobayashi

Przed zawodami na Gross-Titlis-Schanze klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewodzi Japończyk Ryoyu Kobayashi. Wśród Polaków najwyżej - na ósmym miejscu - sklasyfikowany jest Kamil Stoch, który do lidera traci 144 punkty.

W Pucharze Narodów natomiast biało-czerwoni zajmują obecnie trzecie miejsce - za Austriakami i Norwegami.

Drugi konkurs w Engelbergu zaplanowany jest na niedzielę: kwalifikacje mają rozpocząć się o godzinie 13:30, a pierwsza seria konkursowa - o 15:00.