Naukowcy z Kalifornii stworzyli najlżejszy materiał na świecie, metal o gęstości 100 razy mniejszej, niż styropian. Materiał opisany w najnowszym numerze "Science" tworzy przestrzenną siatkę, w której aż 99,99 procent przestrzeni wypełnia powietrze. Siatkę tworzą niklowe, puste w środku nanorurki, o grubości ścianek 1000 razy mniejszej, niż średnica ludzkiego włosa.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, HRL Laboratories i Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) ogłosił, że gestość nowego materiału wynosi około 0,9 mg na centymetr sześcienny. Ujawnił, że tworzenie siatki rozpoczyna się od budowy polimerowego szablonu, który potem pokrywany jest warstwą niklu. Ostateczną postać otrzymuje się po usunięciu szablonu metodą wytrawiania.

Materiał ma niezwykłe właściwości mechaniczne, może powrócić do pierwotnego kształtu po odkształceniu go nawet o 50 procent jego wymiaru, ma też doskonałe zdolności pochłaniania energii. Materiał wytworzony na zamówienie wojskowej agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) może znaleźć zastosowanie do budowy elektrod nowoczesnych baterii, a także między innymi do tworzenia warstw izolacyjnych, tłumiących dźwięk, drgania, czy przepływ ciepła.