Dziś o poranku naprawdę warto spojrzeć w niebo. Między godz. 8:14 a 11:05 nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z Polski. Księżyc przesłoni słoneczną tarczę w ponad 80 procentach. Czekamy na Wasze zdjęcia tego zjawiska. Pamiętajcie, patrząc na Słońce - także przez obiektyw - trzeba koniecznie użyć filtru.

Już od wschodu, gdy tylko pojawi się Słońce na niebie, możemy zaobserwować, że jest lekko wygryzione. Najlepiej to zjawisko będzie widoczne w Skandynawii. W Polsce - na północy naszego kraju. Ci więc, którzy gdzieś są w okolicach gdańska albo Władysławowa, pewnie zobaczą zjawisko najlepiej. Ale na południu też warto spojrzeć w niebo. Między Krakowem a Władysławowem chyba będzie niewielka różnica. Na oko nie zobaczymy wielkiej różnicy - mówi astronom Jerzy Rafalski.

Kolejne takie zaćmienie w 2026 roku. A ci, którzy nie mogą się doczekać zaćmienia całkowitego, które będzie widoczne na terenach Polski muszą się uzbroić w anielską cierpliwość, ponieważ nastąpi ono dopiero w 2135 - dodaje astronom.

Zaćmienie będzie widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia - ponad 85 proc. - będzie widoczna w północnej Szwecji.

Nie zapomnijcie o ochronie oczu!

Pod żadnym pozorem nie wolno oglądać zaćmienia gołym okiem. Konieczny jest jakiś filtr. Mogą być to ciemne okulary, mogą być zwykłe folie od pakowania kwiatów, koc termiczny złożony dwukrotnie. Galileusz dawano temu wymyślił lunetę i skierował na Słońce. Okazało się, że pod koniec swojego życia tracił wzrok. Dokonał wielkich odkryć, zobaczył np. plamy na Słońcu, ale niestety przypłacił to zdrowiem. Zresztą jest taki dowcip wśród astronomów: "Ile razy można patrzeć na Słońce przez teleskop? Dwa razy. Raz jednym okiem, raz drugim okiem. A potem to już jest tylko ciemność". Dlatego nie wolno nawet przez chwilę kierować teleskopu ani lornetki w stronę Słońca, ponieważ natychmiast tracimy wzrok. Podobno nawet nie boli, ale oko natychmiast ulegnie prześwietleniu, przepaleniu - mówi Jerzy Rafalski.

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

Udało się Wam uchwycić zaćmienie Słońca w obiektywie? Czekamy na zdjęcia i filmy. Wysyłajcie ja na Gorącą Linię RMF FM!