Toruń Space Labs - to nazwa kompleksu obiektów, który ma powstać w jednym z centralnych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Do końca lipca 2023 roku za 22 mln zł powstanie miejsce, w którym małe i średnie firmy będą mogły rozwijać swoje innowacyjne technologie. Budowa Toruń Space Labs była zapowiadana już w 2018 roku, wtedy jednak nie udało się sfinalizować pomysłu.

Celem projektu ma być zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.

2000 m2 innowacji

W ramach inwestycji ma powstać budynek główny, hala prototypowa (budynek techniczny) wraz z wydzieloną powierzchnią na centrum demonstracyjne i całoroczna konstrukcja sferyczna (wolnostojący obiekt połączony z budynkiem głównym "rękawem technicznym").

Obiekt będzie miał 2000 m kwadratowych i powstaną w nim pomieszczenia badawcze wyposażone w zaplecze technologiczne oraz multimedialne sale demonstracyjne, pozwalające na prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek - mówił o projekcie prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń Space Labs: próba druga

Dzisiejsze wydarzenie wieńczy kilkuletni okres przygotowywania tego projektu, pozyskiwania koniecznych zgód i środków zewnętrznych na jego realizację. Projekt ten ma doprowadzić do powstania w Toruniu nowoczesnej infrastruktury biznesowej, która nie tylko zwiększy szanse toruńskich przedsiębiorców, ale również, z uwagi na formę, będzie jedną z nowych wizytówek miasta - mówił Wojciech Klabun, koordynator projektu TSL z ramienia spółki miejskiej Urbitor.

Pierwsze plany budowy Toruń Space Labs pojawiły się pod koniec 2018 roku. Wówczas zapowiadano powstanie TSL do 2020 roku. Z poprzedniej kwoty dofinansowania nie udało się jednak wybrać wykonawcy budowy (przez - jak informuje osoba zaangażowana w projekt - rosnące koszty inwestycji) i pomysłodawcy Toruń Space Labs musieli ponownie przeprowadzić całą procedurę rozpoczynając od pozyskania nowego (większego) źródła finansowania.

Druk 3D i telemedycyna

Umowę podpisali przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor z głównym wykonawcą inwestycji - firmą Wegner Sp. z o.o. Sp. k. Kompleks Toruń Space Labs ma być miejscem twórczej wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii. Chodzi m.in. o technologie kosmiczne i satelitarne.

Umowa obejmuje projektowanie i budowę trzykondygnacyjnego budynku głównego z przylegającym do niego parterowym modułem prototypowni, całorocznym namiotem sferycznym (SPACE ARENA) oraz zakupem specjalistycznego wyposażenia dla placówki. W budynku możliwe będą m.in. przygotowanie robotów eksploracyjnych, badania wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D, telemedycyny.

Wartość projektu to ok. 22 mln zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 15,3 mln zł.