To francuska minister środowiska Dominique Voynet odpowiada za fiasko konferencji klimatycznej w Hadze. Tak twierdzi wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott.

"Powiedziała, że jest wykończona i że nie rozumie szczegółów propozycji, a potem odmówiła ich zaakceptowania" - powiedział Prescott. "Przez to nie udało się osiągnąć porozumienia". W konferencji zorganizowanej przez ONZ próbowano ustalić wspólną strategię w walce z globalnym ociepleniem klimatu. Do Hagi przyjechali ministrowie środowiska ze 180 krajów. Debatowali oni nad sposobami wprowadzenia w życie tak zwanego "Protokołu z Kioto". Zakłada on ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery przez kraje uprzemysłowione średnio o 5 procent w ciągu najbliższych lat. Protokół podpisały 84 kraje, ale do tej pory ratyfikowało go tylko 15 małych państw i dlatego jeszcze nie wszedł w życie. Sprzeciwiają się temu na przykład wpływowi biznesmeni z USA.

Ostatecznie ONZ-towska konferencja klimatyczna zakończyła się wielkim niepowodzeniem. Nie osiągnięto jakiegokolwiek porozumienia w sprawie redukcji emisji szkodliwych gazów i walki z efektem cieplarnianym. Mimo, iż obrady przedłużono, delegaci wyjechali z konferencji z pustymi rękami. Przewodniczący konferencji, holenderski minister do spraw środowiska Jan Pronk nie krył rozczarowania: "Nie osiągnęliśmy żadnego porozumienia. Osobiście nie mogę powiedzieć nic ponad to, że jestem bardzo rozczarowany - w końcu zainwestowaliśmy w cały proces tyle czasu i energii". By ratować sytuację Pronk zasugerował, by obrady z Hagi uznać za zawieszone lecz nie zakończone. To stricte proceduralny wybieg, który pozwoliłby na wcześniejsze rozpoczęcie kolejnej rundy negocjacji. O to, by odbyła się ona jak najszybciej apelują również ekolodzy, w tym rzeczniczka organizacji Przyjaciele Ziemi, Roda Ver-heyen: "rafy koralowe nie mogą czekać, polarne niedźwiedzie nie mogą czekać, a już pewnością nie może czekać nasz klimat". Głównym powodem braku porozumienia jest ciągnący się już od dawna spór między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie sposobów redukcji gazów cieplarnianych. Naukowcy ostrzegają, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte stosowne kroki, klimat na Ziemi ulegnie znacznemu pogorszeniu w ciągu najbliższego stulecia.

00:35