Przyszłość kilograma, jakiego znamy, zawisła na włosku. Naukowcy chcą bowiem zmienić jego wzorzec, twierdząc, że jest zbyt ogólnikowy, jak na potrzeby współczesnej fizyki.

Od ponad wieku masę kilograma określa platynowo-irydowy odważnik przechowywany w trzech sejfach w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres pod Paryżem. Amerykańscy naukowcy, którzy chcą zmienić kilogram, podkreślają, że to ostatnia z siedmiu podstawowych jednostek określana nadal tak archaiczną metodą.

Dlaczego należy zmienić kilogram? Są dwa podstawowe powody. Po pierwsze wartość kilograma może się zmienić i prawdopodobnie tak się dzieje. Za każdym razem, by porównać go z innymi masami, odważnik jest wyjmowany i czyszczony. Jego waga może się w niewielkim stopniu zmieniać - tłumaczy jeden z autorów projektu, Peter Mohr z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii.

Po drugie – jak mówi - zmiany trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Okazuje się bowiem, że większość podstawowych stanów fizycznych można określić z dużo większą precyzją zmieniając sposób pomiarów.