W rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Aby nikt nie zapomniał o literaturze dla młodego czytelnika.

Cytat

Radość z książek ogarnia świat / Możemy czytać, Ty I ja. / Zobacz jak litery stają się słowami / a słowa książkami / w naszych dłoniach. / Z ich kart słyszymy szepty, / ryk rzek, / wesołą piosnkę niedźwiedzi / nuconą do księżyca / W szarych, upiornych zamkach / z naszych dłoni strzela w niebo / kwitnąca gałąź. Dziewczyny zrywają się / do lotu, chłopaki gonią błyszczące gwiazdy. / Czytamy – ty I ja, więcej I więcej, / Radość z książek ogarnia świat.
Pat Mora

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować czytanie wśród młodych. 2 kwietnia na całym świecie przypomina się największe, najpopularniejsze pozycje literatury dziecięcej. Oczywiście nieprzypadkowa jest data tego święta. Dokładnie 208 lat temu zmarł duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej - Hans Christian Andersen.

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci co roku jest inne państwo. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Stanów Zjednoczonych. Autorem motta, które w tym roku towarzyszy obchodom jest Pat Mora - pochodząca z Teksasu poetka i autorka ponad czterdziestu nagrodzonych książek dla dzieci i młodzieży.

W 1977 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci była Polska. Motto "Książka moim oknem na świat" wymyślił Wojciech Żukrowski, autor m.in. "Porwania w Tiutiurlistanie", książki, która w 1976 roku trafiła na światową listę najlepszych książek dla dzieci.

Plakat tegorocznej edycji zaprojektował Ashley Bryan, artysta pochodzący z Karaibów. Bryan jest jednym z najbardziej znanych i cenionych ilustratorów w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymał tytuł Lwa Nowojorskiej Biblioteki Publicznej ("New York City Library Lion") za "najwyższe osiągnięcia w swojej dziedzinie sztuki".

Wielki ogólnopolski plebiscyt! Wybieramy najpiękniejszą polską książkę dla dzieci

"Przygody Koziołka Matołka", "Król Maciuś Pierwszy", a może opowieści o "Roztrzepanej Sprzątaczce" lub "Panu Kuleczce"? Która polska książka dla dzieci zasługuje na miano najpiękniejszej? W Międzynarodowym Dniu Książki ogłaszamy plebiscyt i czekamy na Wasze propozycje. Autorzy najbardziej oryginalnych wpisów otrzymają od nas nagrody - płyty ze słuchowiskiem nagranym według książki wybranej w głosowaniu.

(bs)