W kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny, Oscara otrzymała amerykańska produkcja Freeheld w reżyserii Cynthie Wade.

„Freeheld”. Amerykański dokument w reżyserii Cynthie Wade opowiada o Laurel Hester – śmiertelnie chorej policjantki, która walczy o prawa do świadczeń socjalnych dla jej partnerki, Stacie Andree. Urzędnicy pozostają jednak nieugięci.

„La Corona”. Amerykański film dokumentalny o życiu kobiet w więzieniu w kolumbijskiej Bogocie. W zakładzie organizowany jest konkurs piękności, w którym startują morderczynie, terrorystki i złodziejki. Zwyciężczyni otrzyma tytuł królowej, koronę… i wróci do swojej celi. Reżyseria: Amanda Micheli i Isabel Vega.
„Salim Baba”. Sailm Baba to niezwykła opowieść o Salimie Muhammadzie, który wraz z żoną i piątką dzieci mieszka w Północnej Kalkucie. Mężczyzna przez całe swoje życie zarabia pieniądze na projekcjach fragmentów wyrzuconych filmów dla okolicznych dzieci. Reżyseria: Tim Sternberg.
„Sari’s Mother”. Iracko-amerykańska produkcja z 2006 r. Jej reżyserem jest James Longley. Przemująca opowieść o Irackie, która w czasie wojny poszukuje pomocy medycznej dla swojego 10-letniego syna, chorego na AIDS.