PKP Intercity wycofało do odwołania wagony dla osób niepełnosprawnych na trasie między Warszawą i Bydgoszczą. O problemie powiadomił nas słuchacz, pan Jacek, który w piątek 31 stycznia, chciał przyjechać do stolicy razem z córką poruszającą się na wózku. Do tej pory rodzina często korzystała z przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych składów FLIRT. W piątek usłyszeli, że do trzeciego marca takie pociągi nie będą kursować.

Spółka tłumaczy się koniecznością przeprowadzenia przeglądów technicznych. "W związku z trwającymi przeglądami technicznymi pozostałe elektryczne zespoły trakcyjne Flirt3 kursujące na tej trasie są czasowo zastępowane składami wagonowymi. Składy nie posiadają w swoim zestawieniu wagonu przystosowanego do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich" - informuje w oświadczeniu.

"Nie ma biletu na coś, czego nie ma"

Intercity twierdzi, że codziennie na trasie między Warszawą a Bydgoszczą kursuje skład wyposażony w windę dla osób na wózkach - IC Moniuszko. W kasie usłyszałem, że takich składów w ogóle nie ma - opowiada pan Jacek. Pani powiedziała, że nie może mi sprzedać biletu, bo nie ma czegoś takiego. Nie ma biletu na coś, czego nie ma - dodaje.

Brak platformy do podnoszenia wózka uniemożliwia podróż - tłumaczy pan Jacek. Wnoszenie i asysta przy wejściu do pociągu są zbyt niebezpieczne - mówi ojciec 29-letniej
niepełnosprawnej Ani. Nie ryzykowałbym, żeby ktoś próbował ją wciągać do wagonu w jakiś inny sposób - dodaje.

Intercity odsyła do komunikatów, które codziennie zamieszcza na swojej stronie. Biletów dla osób niepełnosprawnych z Bydgoszczy do Warszawy nie można kupić także poprzez stronę internetową spółki.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: