W kamienicy przy ulicy Wolskiej 58 w Warszawie pękają ściany. Taką informację dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM razem z prośbą o interwencję. Jak się przekonaliśmy, 20 metrów od budynku trwa budowa nowej stacji metra.

Ściany naszej kamienicy pękają. Budynek jest w coraz gorszym stanie - usłyszeliśmy od mieszkańców kamienicy przy ulicy Wolskiej. Według nich, to budowa metra może być przyczyną problemu.  

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter, pokazują elewację budynku pod oknami na parterze. To m.in. tam pojawiły się pęknięcia. Kamienica znajduje się 20 metrów od budowy nowej stacji metra. Ja trochę pozaklejałam. To są mikroszczeliny, one pną się od ziemi w górę elewacji, ale czy przyczyną jest budowa metra, to ja nie wiem - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM jedna z mieszkanek kamienicy.

Mamy informację, że pociągi metra będą jeździć 8 metrów pod nami. Mamy coraz większe obawy. Chciałam uciekać stąd, bezpieczeństwo dzieciom przecież się należy, a oni nic nie robią z tym - dodaje jej sąsiadka. 

Jak dowiedział się nasz reporter, jeszcze we wtorek mieszkańcy mają poznać opinię rzeczoznawcy, czyli wnioski z ekspertyzy, którą zleciła firma wykonująca ten konkretny odcinek budowy metra.

Wykonawca metra: "To nie budowa jest przyczyną problemu"

W sprawie pękającej elewacji została już przeprowadzona ekspertyza na zlecenie wykonawcy drugiej linii metra. Mieszkańcy z tymi wynikami się nie zgadzają.

Według rzeczoznawcy przyczyną problemów jest większy ruch samochodów, które jeżdżą przed budynkiem. Kilka innych tras w okolicy jest teraz zamkniętych - tak tłumaczy to Bartosz Sawicki, rzecznik firmy, która buduje tu metro. 

Od początku sygnalizowaliśmy, że jest to poza strefą oddziaływania budowy. Te spękania wynikają ze zużycia budynku. Zbiegło się to w czasie z tym, że 20 metrów od kamienicy trwają prace przy budowie metra. Budynek jest objęty systemem monitoringu przez 24 godziny na dobę. Nasz monitoring nie wykazał przekroczenia żadnych stanów alarmowych - dodaje Sawicki.

Tymczasem, mieszkańcy myślą już o zbiórce pieniędzy na kolejną ekspertyzę w tej sprawie. Rzecznik firmy jest pewny, że kolejne badania potwierdzą wyniki pierwszej ekspertyzy.

Nie ufamy tej ekspertyzie. Widzimy, co tu się dzieje od kiedy rozpoczęła się budowa metra - mówią w rozmowie z reporterem RMF FM mieszkańcy kamienicy przy ulicy Wolskiej.

Osiem metrów stąd jest do metra. Mieszkam na trzecim piętrze, w łazience mam ślady jakby pajęczyny. Budowa się zaczęła i w tym czasie pojawiły się pęknięcia - twierdzi mieszkanka warszawskiej kamienicy.

Autor: Michał Dobrołowicz

Opracowanie: Anna Kiemystowicz, ug