Braki leków w aptekach i zmiany w nowej ustawie refundacyjnej, które mogłyby zmniejszyć skalę tego problemu, to główne tematy dzisiejszego spotkania, które zaplanowano w Ministerstwie Zdrowia. Urzędnicy rozmawiać będą z Krajowymi Producentami Leków.

W tym tygodniu dostaliśmy od was wiele sygnałów, że nie możecie znaleźć wielu potrzebnych wam preparatów, między innymi dla alergików i chorych na cukrzycę.

Producenci leków chcą dofinansowania i dzięki temu zwiększenia polskiej produkcji. To powrót do pomysłu, by powstała lista leków, które muszą powstawać w kraju, bo są ważne dla wielu pacjentów i warto mieć kontrolę nad ich zapasami. 

Według Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, w przypadku tej grupy preparatów nie powinniśmy uzależniać się od zagranicznych producentów.

Jest kilkadziesiąt nowoczesnych fabryk w Polsce. Poza nielicznymi liniami produkcyjnymi, większość leków moglibyśmy produkować. To nie minister zdrowia wytwarza leki, tylko my - podkreślała w rozmowie z naszym reporterem wiceprezes Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Barbara Misiewicz-Jagielak.

Co trzeci lek powstaje w Polsce

 

Producenci leków zwracają uwagę, że zgodnie z zapisami nowej ustawy refundacyjnej, z refundacji usunięte zostaną leki, które w mniejszych dawkach są stosowane jako te bez recepty. Ostrzegają, że przez to np. pankreatyna refundowana dla pacjentów cierpiących na raka trzustki, która w mniejszych dawkach jest stosowana jako lek bez recepty przy niestrawności - straci refundację.  

Obecnie około trzydziestu procent leków, które widzimy w aptekach, powstaje w Polsce. Preparaty, których teraz brakuje, to najczęściej leki produkowane za granicą. Dziesięć lat temu połowa leków powstała w kraju.  

W piątek Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotuje, jak co tydzień, nową, zaktualizowaną listę leków, do których dostęp jest utrudniony. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.