Zdrowie Ratko Mladicia budzi obawy - powiedział na konferencji prasowej w Hadze główny prokurator trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii Serge Brammertz. Podkreślił, że trybunał traktuje tę sprawę poważnie i były dowódca bośniackich Serbów będzie miał wszelką niezbędną pomoc medyczną. Ogłosił także nowy akt oskarżenia.

Mladić zostanie dowieziony w piątek z centrum zatrzymań do trybunału, gdzie odbędzie się rozprawa wstępna. Brammertz ogłosił konferencji nowy, 11-punktowy akt oskarżenia przeciwko niemu.

Poprzedni zawierał 15 punktów.

Aktem oskarżenia objęto dwa zarzuty o udział w ludobójstwie podczas masakry prawie 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku i podczas mordów popełnionych na cywilach na początku wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995). Inne zarzuty przeciwko Mladiciowi dotyczą zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych.

"Nadzieje Serbii ws. UE pomogły aresztować Mladicia"

Nadzieje Serbii na członkostwo w Unii Europejskiej były istotnym czynnikiem aresztowania Mladicia - powiedział Brammertz. Dodał, że zwrócił się do serbskich władz o wytłumaczenie, jak byłemu dowódcy bośniackich Serbów udawało się unikać aresztowania w ciągu ostatnich lat.

Chcemy sprawdzić, kto w ciągu ostatnich lat pomagał Mladiciowi w ukrywaniu się i chcemy postawić tę osobę przed sądem - powiedział.