Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymano w Liverpoolu Polaka, podejrzanego o zamordowanie siedemnastolatki z Gliwic. Do zabójstwa doszło w lutym tego roku. Rafał P. był kolegą dziewczyny, z nim widziano ją po raz ostatni. Tuż po zniknięciu nastolatki, ale jeszcze przed odnalezieniem zwłok, mężczyzna wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Mężczyznę wytropili gliwiccy policjanci we współpracy z brytyjskimi organami ścigania. Za pośrednictwem oficera łącznikowego w Wielkiej Brytanii funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ukrywa się Liverpoolu. Zatrzymali go angielscy policjanci. Był całkowicie zaskoczony tym, że kryminalni trafili na jego ślad za granicą. Uważał, że wyjazd z Polski skutecznie utrudni poszukiwania - poinformował Janusz Jończyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Do tragedii doszło na przełomie lutego i marca tego roku. O zaginięciu siedemnastoletniej Iwony W. powiadomiła policję jej rodzina. Po kilku tygodniach odnaleziono zwłoki dziewczyny. Były zakopane pod schodami gliwickiej przychodni, zaledwie kilkadziesiąt metrów od bloku, w którym mieszkała.

Policja nie informuje na razie o prawdopodobnym motywie zabójstwa nastolatki. 27-letni Rafał P. przebywa w brytyjskim areszcie. Zostanie przesłuchany po przewiezieniu do Polski.