Woda słynnego Canal Grande w Wenecji zabarwiła się na zielono. Tajemnicza plama pojawiła się w pobliżu mostu Rialto. Na razie nie wiadomo, jaka substancja trafiła do wody i kto za to odpowiada.

Straż miejską o pojawieniu się plamy poinformowali okoliczni mieszkańcy. Władze miasta zwołały naradę kryzysową z udziałem przedstawicieli wszystkich służb porządkowych oraz regionalnej agencji do spraw ochrony środowiska.

Z pierwszych badań laboratoryjnych wynika, że substancja, która znalazła się w wodzie, nie jest trująca. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i jak dostała się do weneckiego kanału oraz kto za to odpowiada. 

Zielona plama na Canal Grande przywołała wspomnienia prowokacji artystycznej z 1968 roku, dokonanej w imię ochrony środowiska podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Wtedy fluorescencyjny zielony pigment wrzucił do wody artysta z Argentyny - Nicolas Garcia Uriburu. Jednym z celów jego pracy artystycznej było podniesienie świadomości na temat zagrożeń dla środowiska, takich jak zanieczyszczenie wody.