Mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej 20 grudnia 2023 roku w więzieniu Ghezelhesar w Iranie dokonano egzekucji na Samirze Sabzian. Kobieta wydana za mąż w wieku 15 lat była ofiarą przemocy domowej. Reżim w Teheranie wykonał na niej wyrok qisas - czyli odwet - za zabicie męża, który znęcał się nad nią przez lata.

Qisas, to w Islamie "odwet" - wyrządzenie za przewiny podobnej krzywdy, w myśl zasady "oko za oko". Kraje, w których obowiązuje szariat włączyły qisas do swoich systemów prawnych.

Samirę Sabzian wydano za mąż w wieku 15 lat. Kobieta była ofiarą przemocy domowej. Aresztowano ją 10 lat temu i skazano na qisas za zabójstwo męża. W momencie zatrzymania Samira była matką dwójki małych dzieci, w tym jednego noworodka.

Przez 10 lat pobytu w więzieniu odmawiano jej wizyty dzieci. Po raz pierwszy od 10 lat i po raz ostatni w życiu Samira zobaczyła je przed swoją egzekucją.

Według informacji uzyskanych przez irańską organizację Praw Człowieka Samira Sabzian została powieszona 20 grudnia w więzieniu Ghezelhesar.

W 2022 r. stracono w Iranie co najmniej 16 kobiet. Samira jest 18. kobietą, na której wykonano wyrok śmierci w 2023 roku. Według raportów organizacji Praw Człowieka w latach 2010-2021 władze w Teheranie straciły co najmniej 164 kobiety.

W Iranie kobieta nie ma prawa do rozwodu, nawet w przypadku przemocy i molestowania w rodzinie. Osoby oskarżone o morderstwo z premedytacją są skazywane na qisas niezależnie od zamiaru i okoliczności ze względu na brak stosownych przepisów. Po skazaniu oskarżonego rodzina ofiary musi wybrać pomiędzy śmiercią w ramach zemsty, diya (odszkodowaniem) a przebaczeniem.

Iran jest największym katem kobiet - pisze na swojej stronie irańska organizacja Praw Człowieka. Od listopada liczba egzekucji wykonanych przez reżim w Teheranie sięgnęła 92. "W obawie mizoginistycznego reżimu mułłów przed powstaniem, zwłaszcza powstaniem irańskich kobiet" - informuje w oświadczeniu Narodowa Rada Oporu Iranu, organizacja dążąca do obalenia islamskiej republiki.