Opozycyjny rosyjski radny Konstantin Jankauskas odpowie za „dyskredytację” armii rosyjskiej. Jankauskas w internecie zacytował modlitwę papieża Franciszka o pokój na Ukrainie.

W protokole o wykroczeniu administracyjnym wobec opozycyjnego radnego, który wpłynął do sądu w południowo-zachodniej części Moskwy, mowa jest o tym, że komentarz opublikowany przez Jankauskasa na popularnym serwisie społecznościowym VKontakte "miał na celu dyskredytację sił zbrojnych Rosji".

13 marca podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek powiedział, że miasto noszące w nazwie imię Maryi - Mariupol - stało się męczeńskim miastem przejmującej wojny, która niszczy Ukrainę". Jankauskas zacytował to zdanie i następny fragment modlitwy: "w obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych, bezbronnych cywilów nie ma racji strategicznych. Trzeba zatrzymać tę niedopuszczalną zbrojną agresję, zanim zamieni ona miasta w cmentarze".

Jankauskasowi grozi kara grzywny. Posiedzenie sądu odbędzie się 26 sierpnia.

Komentując działania policji radny powiedział, że słowa papieża są "na tyle proste i zrozumiałe dla człowieka wierzącego, jak i każdego zwykłego człowieka", że zacytował je w całości. Jak modlitwa o pokój i życie może być dyskredytowaniem kogokolwiek? To jakiś absurd i próba mówienia, że białe jest czarne - powiedział Jankauskas.

Według danych cytowanych przez rosyjską redakcję BBC w połowie lipca suma grzywien orzeczonych w Rosji w sprawach o "dyskredytację" armii sięgnęła 50 mln rubli, czyli ok. 836,5 tys. USD.