Macierzyństwo czy kariera zawodowa? Jak długo można jeszcze czekać z decyzją o urodzeniu dziecka? Być może testy genetyczne już w przyszłym roku pomogą kobietom w odpowiedzi na te pytania? A wszystko dzięki odkrytemu genowi, który zdaje się określać prawdopodobieństwo przedwczesnej menopauzy.

Naukowcy z Center for Human Reproduction w Nowym Jorku obiecują, że dzięki takim testom kobiety w wieku 20 lat będą mogły się przebadać i dowiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, jakie są szanse, że ich organizm będzie gotów do poczęcia i urodzenia dziecka jeszcze przez powiedzmy 25 lat, a jakie, że tylko przez 15 lat.

Pomaga w tym analiza genu FMR1, istotnego w procesie dojrzewania komórek jajowych. Zawiera on pewną liczbę powtórzeń materiału genetycznego. Jeśli tych powtórzeń jest zbyt mało, albo zbyt dużo, oznacza to, że kobieta będzie miała do dyspozycji mniej jajeczek. Naukowcy podkreślają, że stworzenie testu i jego stosowanie będzie wymagało dużej ostrożności, by niepotrzebnie nie straszyć kobiet. Ale są szanse, że odpowiedź na pytanie: co pierwsze dziecko czy doktorat, może być nieco łatwiejsza.