Papież Franciszek będzie dziś operowany w rzymskiej klinice Gemelii w związku z niedrożnością jelit - podał na swojej stronie internetowej włoski dziennik "Il Fatto Quotidiano". Dwa lata temu papież przeszedł poważną operację jelit.

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brzusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni - ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

We wtorek Franciszek był na badaniach w Gemelli i to one - według gazety - upewniły lekarzy o konieczności nowego zabiegu chirurgicznego.

Ten sam chirurg zoperuje papieża

Papieża zoperuje profesor chirurgii tego szpitala Sergio Alfieri - podała agencja ANSA. Ten sam chirurg operował papieża w lipcu 2021 roku. Wtedy Franciszek przeszedł poważną operację jelit.

Watykan poinformował przed południem, że papież zostanie poddany w ogólnym znieczuleniu zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu "przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne".

Profesor Alfieri, jak wyjaśniono, przeprowadził dotąd ponad 9 tys. zabiegów chirurgicznych i pochodzi ze szkoły specjalistów bliskich papieżom. Jest uczniem chirurga Giovanniego Battisty Doglietto z zespołu medycznego Francesco Crucittiego, który trzy razy operował Jana Pawła II.

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch w imieniu wszystkich biskupów wyraziło bliskość z papieżem. "W tych dalszych momentach próby prezydium jednoczy się wokół Ojca Świętego i zachęca wspólnoty kościelne, by wspierać go modlitwą" - głosi wydane oświadczenie.

Kolejny pobyt w szpitalu w tym roku

Papież pod koniec marca spędził pięć dni w szpitalu z powodu infekcji płuc. Franciszek, który właśnie w marcu obchodził 10. rocznicę swojego pontyfikatu, często porusza się na wózku inwalidzkim lub chodzi o lasce z powodu bólu kolana.

W lipcu 2021 roku usunięto mu część okrężnicy podczas operacji związanej z zapaleniem uchyłków jelita. Na początku 2023 roku dolegliwości powróciły.

Choć Franciszek ma problemy zdrowotne, to na początku sierpnia ma złożyć wizytę w Portugalii, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie i odwiedzi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W dniach 31 sierpnia - 4 września ma z kolei przebywać w Mongolii. W kraju tym nie był dotąd żaden papież. Żyje tam ponad tysiąc katolików.