Papież ostro wypowiedział się przeciwko obecności homoseksualistów w seminariach. Według włoskiego portalu Dagospia, Franciszek miał użyć obraźliwego określenia - "frociaggine".

Słowa miały paść podczas zamkniętego spotkania z włoskimi biskupami  z Konferencji Episkopatu Włoch. Franciszek zaapelował o większą selekcję w przyjmowaniu kandydatów do seminarium i - według portalu - ocenił, że jest za dużo "gejostwa"

Papież zaskoczył, używając wyjątkowo ostrego określenia pod adresem gejów - twierdzi Dagospia. 

Watykan nie odpowiedział dotychczas na prośby watykanistów o oficjalny komentarz lub odniesienie się do informacji portalu.

Papież mówił na początku pontyfikatu: kKm ja jestem, by osądzać?

Watykaniści odnotowują, że przywoływana przez portal wypowiedź Franciszka znacząco różni się od tej z początku jego pontyfikatu. Podkreślał wówczas, że nie potępia księży gejów. 

Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać? - mówił papież w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii. Zaznaczył wówczas, że homoseksualiści nie powinni być osądzani ani marginalizowani w życiu społecznym. Opowiedział się za integracją gejów i lesbijek w społeczeństwie.