Prezydent Obama podkreślił swe zaangażowanie na rzecz naszego ścisłego sojuszu z Australią i naszego pogłębiającego się partnerstwa z Indonezją. Planuje odbyć pełne dwustronne spotkania z premierem Ruddem i prezydentem Yudhoyono w kuluarach spotkania G-20 w Kanadzie (w dniach 26-27 czerwca) - głosi komunikat Białego Domu.
Obama miał pierwotnie złożyć wizyty w Australii i Indonezji pod koniec marca, ale przełożył je, by móc korygować uchwalany wówczas przez Kongres plan zreformowania amerykańskiej opieki zdrowotnej. Obecnie, po serii nieudanych prób powstrzymania wycieku z podmorskiego odwiertu BP, coraz silniejsze są naciski, by administracja Obamy w większym stopniu włączyła się w próby rozwiązania tego kryzysu.