Senat Berlina zdecydował, że już wkrótce każdy będzie mógł wejść na miejskie baseny topless. To wynik skargi kobiety, która twierdziła, że jest dyskryminowana, bo w przeciwieństwie do mężczyzn musi zakrywać swój tors – podaje Associated Press.

Kobieta, której danych nie ujawniono, zwróciła się do biura ds. równego traktowania miejscowego rzecznika praw obywatelskich z żądaniem, aby kobiety - tak jak mężczyźni - mogły pływać na miejskich basenach topless.

W reakcji na wniosek i zaangażowanie w sprawę rzecznika, berlińskie Baederbetriebe, czyli zarządca miejskich basenów, zmienił zasady obowiązujące w obiektach.

Biuro rzecznika z dużym zadowoleniem przyjęło decyzję Baederbetriebe, bo ustanawia ona równość dla wszystkich berlińczyków niezależnie od tego, czy są mężczyznami, kobietami czy osobami niebinarnymi - powiedziała Doris Liebscher, szefowa biura rzecznika praw obywatelskich.

Dotychczas kobiety, które obnażały piersi na berlińskich basenach były proszone o ich zakrycie lub opuszczenie obiektów. Zdarzało się, że takim osobom zakazywano ponownego wejścia na basen.

Ważne jest, żeby prawo było stosowane i aby więcej nie wyrzucano kobiet z basenów i nie zakazywano im powrotów na baseny - dodała Liebscher.

Na razie nie podano, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie.