Zgromadzenie kardynałów pod przewodnictwem papieża Franciszka decyduje, kiedy Jan Paweł II i Jan XXIII zostaną ogłoszeni świętymi. Konsystorz rozpoczął się o godzinie 10. Za niemal pewną datę wspólnej kanonizacji papieży uważa się 27 kwietnia przyszłego roku. Jako możliwą wymienił ją również sam Franciszek.

W poniedziałek poznamy datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Kardynałowie podejmą tę decyzję podczas konsystorza. Do kanonizacji papieża-Polaka wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki. Floribeth Mora Diaz miała tętniaka mózgu.... czytaj więcej

Jan XXIII zostanie świętym ponad 50 lat po śmierci i 13 lat po beatyfikacji. Z kolei droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację swojego poprzednika już miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Miała tętniaka mózgu. Zaczęła się modlić do Jana Pawła II

Decyzja o uznaniu cudu papieża-Polaka, potrzebna do wyniesienia go na ołtarze, zapadła na początku lipca. Do kanonizacji wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki. Floribeth Mora Diaz miała tętniaka mózgu. Jak relacjonował postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder, 1 maja 2011 roku kobieta oglądała transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II i zaczęła się do niego modlić. Doznała wtedy nagłego uzdrowienia.

Z kolei w przypadku Jana XXIII, którego Jan Paweł II beatyfikował w 2000 roku, Watykan odstąpił od stwierdzenia cudu. Wybrano ścieżkę uproszczonej procedury - wyjaśniał w lipcu rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Znamy wszyscy cnoty i osobowość papieża Roncallego, nie trzeba wyjaśniać powodów jego świętości - podkreślił.