Diamentowa biżuteria aktorki Giny Lollobrigidy została sprzedana na aukcji w Genewie za 4,9 mln dolarów. Same tylko kolczyki z perłami dawnej włoskiej seksbomby ustanowiły rekord dla takich ozdób i osiągnęły cenę 2,37 mln dolarów - podał renomowany dom Sotheby's.

Gina Lollobrigida, wielka gwiazda kina lat 50. i 60. ubiegłego wieku, chce pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczyć na badania nad komórkami macierzystymi.


Na aukcji w Genewie para wyjątkowych diamentowo-perłowych kolczyków pokonała poprzedni rekord aukcyjny - 1,98 mln dolarów, jaki w 2011 roku ustanowiły kolczyki od Bulgariego należące do nieżyjącej już aktorki Elizabeth Taylor.


Kolczyki Lollobrigidy zrobiono z dwóch gruszkowatych olbrzymich naturalnych pereł, które podobno należały do klejnotów dynastii Habsburgów. Wśród innych rarytasów z kolekcji Lollobrigidy znalazł się garnitur złożony z naszyjnika i bransoletki oraz pierścionka z ponad 19-karatowym diamentem o szlifie "poduszka" od Bulgariego. Przyniosły one po 776 tys. dolarów.Gwiazdą był też żółty diament

Inną gwiazdą aukcji "Wspaniałych klejnotów i klejnotów historycznych" w domu Sotheby's był żółty diament o wadze 74,5 karata. Należał on niegdyś do ostatniego szacha Persji z dynastii Kadżarów Ahmada Szaha (1898-1930), obalonego z inspiracji Wielkiej Brytanii przez Rezę Szaha, założyciela kolejnej dynastii Pahlawich. Zachowało się wiele zdjęć Ahmada Szaha z tym diamentem.

Klejnoty takie były ogromnie popularne wśród rodziny panującej. Umieszczony w otoku mniejszych brylantów wielki diament o szlifie typu "poduszka" został sprzedany za blisko 3 mln dolarów, ustanawiając rekord aukcyjny i rekordową cenę w przeliczeniu na karat - 40 061 dolarów.

Na genewskiej aukcji znalazły się również inne wyjątkowe klejnoty, m.in. kaszmirskie i birmańskie szafiry. Oprawny w pierścień kaszmirski szafir o wadze 11,71 karata, uznany przez szwajcarski instytut gemmologiczny SSEF za charakterystyczny przykład najpiękniejszych kaszmirskich szafirów, został sprzedany 1,11 mln dolarów.

Birmańskie szafiry reprezentowała szafirowo-diamentowa zawieszka-brosza z XIX wieku, z szafirem o lekko gruszkowatym kształcie i  wadze 43,27 karata. Według tradycji rodzinnej szafir należał do Józefiny de Beauharnais (1763-1814), pierwszej żony Napoleona.

Łącznie na aukcji sprzedano ponad 600 sztuk biżuterii i klejnotów na sumę 78,2 mln dolarów.

(kali)