Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży Polsce 32 myśliwców F-35 za 6,5 mld dolarów - poinformował departament.

To jednak pierwszy krok do finalnego zakupu. Teraz pora na decyzję polityków na Kapitolu i zgodę prezydenta USA. Jak jednak zauważa nasz dziennikarz Paweł Żuchowski, w przypadku Donalda Trumpa to formalność.

Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.


W komunikacie przesłanym PAP szef MON zwrócił uwagę, że podobnie jak w przypadku zakupu systemu Patriot, podana cena za samoloty F-35 jest ceną maksymalną i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu.

Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system Patriot maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów - zaznaczył szef MON.

Błaszczak ocenił też, że zakupu samolotów jest konieczny, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i bezpieczeństwo w regionie.

Zamawiamy 32 samoloty. Te samoloty są nam niezbędne, bo nasza flota musi być zmodernizowana. Chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL. Mamy świetnych, najlepszych na świecie pilotów. Oni zasługują, żeby dysponować najlepszym sprzętem. Polska dołącza do tej elity państw, które posiadają najnowocześniejsze samoloty dające gwarancje bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny i wzmacniające jednocześnie wschodnią flankę NATO, bo my operujemy w skali ponadpaństwowej. Te samoloty będą wykorzystywane, żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części Europy - mówił szef MON cytowany w komunikacie.

W komunikacie podkreślono też, że Polska w maju tego roku wysłała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu na wyposażenie polskich sił powietrznych samolotów F35 oraz, że zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem w Planie Modernizacji Technicznej

Minister już pod koniec maja informował, że Polska wystosowała zapytanie ofertowe ws. zakupu 32 myśliwców F-35 "wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym". Także w maju resort informował posłów, że MON planuje zakupić pierwszą eskadrę - 16 samolotów - F-35 w tej perspektywie planistycznej, do 2026 roku. Druga eskadra zostanie kupiona po 2026 roku.

"Ważny krok w relacjach"

To kolejny ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach. Razem jesteśmy silniejsi! - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

Ofertę chęci kupna myśliwców przedstawił także prezydent Andrzej Duda podczas czerwcowej wizyty w Białym Domu. Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - mówił wtedy Donald Trump. Jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie- podkreślał amerykański przywódca.

Opracowanie: