Co dziesiąte dziecięce ubranko w Unii Europejskiej zagraża zdrowiu dziecka - wynika z raportu ogłoszonego przez Komisję Europejską. Przeprowadziła ona ponad 4600 inspekcji wśród detalistów, producentów, hurtowników i importerów w 11 krajach członkowskich, zbadała ponad 16 tysięcy sztuk odzieży. Ponad 2100 spośród przebadanych ubranek nie odpowiadało unijnym standardom bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o ubranka produkowane w Unii, jak i importowane - np. z Chin.

Okazało się, że prawie 70 procent niebezpiecznych ubranek było przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci.

Komisja Europejska postanowiła zbadać sprawę troczków po tym, jak wzrosła liczba doniesień z państw członkowskich mówiących o wypadkach spowodowanych zaplątywaniem się sznurków między szprychy rowerowe, drzwi samochodów czy sprzęty na placach zabaw. Wypadki kończyły się zranieniem, a nawet śmiercią dzieci.

Musimy być czujni w imieniu naszych najbardziej wrażliwych konsumentów - dlatego produkty, które wchodzą na rynek, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Moja informacja dla rodziców streszcza się w słowach: miejcie się na baczności, a przedstawicielom rynku odzieżowego przypominam, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo tego, co wprowadzają na rynek - oświadczył unijny komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli.

Komisja skierowała już do producentów i dystrybutorów wytyczne, które mają zmienić sytuację na dziecięcym rynku odzieżowym i podnieść bezpieczeństwo maluchów. Zgodnie z nimi, ubranka dla dzieci do 7. roku życia nie powinny zawierać sznurków i troczków w kapturach i w okolicach szyi. Sznurki w kapturach ubrań przeznaczonych dla dzieci między 7. a 14. rokiem życia nie powinny być elastyczne i dłuższe niż 7,5 cm. Z kolei ubrania wiązane z przodu nie powinny - zdaniem KE - zawierać pasków i szarf dłuższych niż 36 cm.

Rodzicom, którzy już kupili niebezpieczne ubranka, Komisja zaleca odcięcie sznurków. Można też poskarżyć się na producenta u odpowiednich służb konsumenckich w każdym z krajów Unii. Obowiązkiem władz krajowych jest bowiem pilnowanie, by ubranka trafiające na rynek były zgodne ze standardami bezpieczeństwa.