Politycy, by zdobyć nasze głosy. Sportowcy, by wyprzedzić innych. Handlowcy, by coś sprzedać. Wszystkim nam zdarza się mijać z prawdą... Niektórzy twierdzą nawet, że bez kłamstwa nie da się żyć. Wiedzą o tym także... bakterie. Niektóre nauczyły się oszukiwać swoje towarzyszki.

Naukowcy z Oregon State University odkryli właśnie istnienie zmutowanych bakterii, pałeczek ropy błękitnej, które oszukują swoje towarzyszki tak, by wykręcić się od zbierania substancji odżywczych i zużywania energii na cokolwiek innego niż własny wzrost i rozmnażanie. O tym, jak bardzo przypomina to nasze międzyludzkie układy przekonuje fakt, że te - nazwijmy je - samolubne bakterie, doskonale wiedzą, na jak wiele mogą sobie pozwolić. Jeżeli w jakimś środowisku znajdzie się ich zbyt dużo i one - niechętnie, bo niechętnie - zabierają się do pracy. Wszystko po to by oszustwo na dłuższą metę nie przyniosło im więcej szkody niż pożytku.

Pałeczki ropy błękitnej wywołują wiele groźnych chorób, na przykład zapalenie płuc. Bywają też przyczyną trudnych do wyleczenia zakażeń szpitalnych. Naukowcy podkreślają w artykule na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", że odkrycie podwójnej natury tych bakterii może teraz pomóc w bardziej skutecznym ich zwalczaniu. Być może wtedy potwierdzi się, że kłamstwo ma krótkie... rzęski.