Najsłynniejszy z Gallów - Asteriks, bohater słynnej francuskiej serii komiksów - obchodzi w tym roku 50. urodziny. Z tej okazji ukaże się kolejna, jubileuszowa część jego przygód, a specjalny prezent dla Galla przygotowali nawet członkowie elitarnej formacji francuskiej armii.

Francuzi hucznie świętują okrągłą rocznicę pojawienia się na świecie słynnego galijskiego wojownika, którego twórcami byli scenarzysta Rene Goscinny i rysownik Albert Uderzo. 22 października jednocześnie w kilkunastu krajach - w tym także w Polsce - pojawi się kolejna, 34. część serii zatytułowana: "Urodziny Asteriksa i Obeliksa, Złota księga". Rocznicowy album zdobią m.in. przewodnik turystyczno-kulinarny po Galii oraz parodie sławnych obrazów na modłę "galijską". Książka ukaże się na całym świecie w łącznym nakładzie trzech milionów egzemplarzy.

Oprócz nowych przygód Asteriks dostanie jednak od Francuzów wiele innych urodzinowych prezentów. W obchody jego urodzin włączyli się nawet piloci elitarnej formacji akrobacji lotniczej "Patrol Francji". Na potrzeby filmu zgodzili się wykonać w powietrzu specjalne figury, które stworzą na niebie portret słynnego Galla.

Od końca października Asteriks będzie również bohaterem specjalnej wystawy w paryskim muzeum sztuki średniowiecznej Cluny. Będzie tam można zobaczyć rękopisy tekstów i rysunki autorów sagi o walecznym Gallu. A 29 października - w dniu urodzin Asteriksa - w Paryżu odbędzie się happening pod nazwą: "Gallowie najeżdżają Lutecję". Organizatorzy nie chcą na razie zdradzić szczegółów wydarzenia, ale zapowiadają wiele niespodzianek.

Asteriks i jego towarzysz Obeliks pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego "Pilote" w październiku 1959 roku. Scenariusz serii pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o "Mikołajku" i "Lucky Luke'u", a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat. Po śmierci Goscinny'ego w 1977 roku, Uderzo sam kontynuuje pracę nad cyklem.