Gruzini wyślą wojska do Afganistanu, żołnierzy wyszkolą Amerykanie. Chcemy przygotować ich do działań przeciwpartyzanckich w Afganistanie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Obrony, zapewniając jednocześnie, że nie chodzi o obronę Gruzji przed Rosją.

Rzecznik prasowy Pentagonu Geoff Morrell dodał, iż w sprawie programu szkolenia konsultowano się z Rosją, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień. Nie ma to na celu przygotowania ich do jakiejkolwiek wewnętrznej obrony. Byliśmy bardzo szczerzy wobec naszych rosyjskich partnerów w sprawie tego, co robimy - zaznaczył Morrell. Według niego, USA zgodziły się wysłać do Gruzji kilkudziesięciu instruktorów piechoty morskiej dla pomocy w szkoleniu batalionu, który ma zostać wysłany do Afganistanu w przyszłym roku.

Dziennik "New York Times" poinformował, że pierwsi członkowie zespołu instruktorsko-doradczego Korpusu Piechoty Morskiej przybędą do Gruzji w niedzielę lub poniedziałek. Według gazety, półroczny trening rozpocznie się 1 września, a liczba uczestniczących w nim Amerykanów będzie się wahać między 10 a 69. Jak przypomina "New York Times", rok temu podobna amerykańska misja, która przygotowywała Gruzinów do działań w Iraku, została przerwana w rezultacie krótkotrwałej wojny Gruzji z Rosją.