"Mam wrażenie, że od pewnego czasu Platforma krąży po rondzie. Mamy cztery drogi, w prawo, w lewo, na wprost lub z powrotem do źródeł, czasami sygnalizujemy już zamiar, ale go nie dokonujemy" - stwierdził w rozmowie z PAP senator KO Bogdan Zdrojewski. "W związku z tym otrzymujemy co rusz od wyborców drobne mandaty za zamiar i brak skrętu" - zaznaczył.

To co dla nas najważniejsze w tej obserwacji, to pewne zawieszenie, bez istotnych decyzji, które dla naszych wyborców byłyby klarownym przekazem, jak ma wygląda Polska po PiS i po pandemii, to jest chyba zadanie najważniejsze - stwierdził Bogdan Zdrojewski.  Podkreślił zarazem, że "w ciągu tych dwudziestu lat udało się naprawdę bardzo dużo".

Uważam, że dorobek dwóch kadencji rządów PO-PSL jest gigantyczny, a widoczny jest tym bardziej, im bardziej mamy do czynienia z niszczeniem instytucji demokratycznych, dewastacją edukacji i nie radzeniem sobie z pierwszym poważnym wyzwaniem, jakim jest pandemia- powiedział senator. Pytany o życzenia dla PO na 20-lecie, powiedział: "Więcej odwagi, większego refleksu i wyprzedzania czasów, a nie gonienia". Podkreślił, że "dobra diagnoza na jubileusz powinna zawierać zarówno element krytyczny, diagnostyczny, jak i pokazywania pewnej perspektywy".

Platforma Obywatelska kończy dwadzieścia lat

11 stycznia 2001 r. Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk ogłosili powstanie nowego ruchu politycznego. Tydzień później, 19 stycznia, zaprezentowano nazwę - Platforma Obywatelska. 24 stycznia odbyła się w Gdańsku pierwsza konwencja stowarzyszenia "Platforma Obywatelska", które później zostało przekształcone w partię.

Obecne władze PO postanowiły obchody 20-lecia partii przełożyć na późną wiosnę, gdy nie będzie ograniczeń związanych z pandemią.