W Jastrzębiu trwają rozmowy w sprawie górniczego protestu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spotkanie zarządu i związkowców odbywa się w siedzibie JSW. W negocjacjach bierze udział mediator Longin Komołowski. Nie ma natomiast prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego, którego odwołania chcą górnicy.

Wcześniej w Jastrzębiu zebrał się związkowy sztab protestacyjny. Związkowcy zastanawiali się nad dalszymi działaniami. 

W czwartek po południu pełnomocnik ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił, że negocjacje między stroną związkową a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostaną wznowione. Dowiedziałem się o wszystkim z radia. Na razie strajk trwa i nic nie wskazuje, że to się zmieni - mówił Krzysztof Łabądź z Sierpnia 80.

Związkowiec był też pytany o postanowienie gliwickiego sądu, który na wniosek JSW zakazał związkowcom działań lub zaniechań w formie zakładającej powstrzymanie się pracowników od pracy na terenie przedsiębiorstwa () lub kierowania strajkami w oparciu o wyniki referendum strajkowego, przeprowadzonego pod koniec stycznia.

Sąd uznał, że przeprowadzenie akcji strajkowej musi odbywać się z poszanowaniem porządku prawnego. Podkreślił, że strajku nie mogą usprawiedliwiać żądania, które nie zostały objęte sporem zbiorowym lub takie, które zostały zgłoszone bez wyczerpania trybu rozwiązywania sporów zbiorowych.

Jak postanowienie sądu dostaniemy, będziemy się do niego ustosunkowywać. Teraz takiego postanowienia nie mamy, słyszymy tylko z mediów, że jest takie postanowienie - powiedział Krzysztof Łabądź. 

Strajk rozpoczął się 28 stycznia

Trwa 16. doba strajku w kopalniach JSW. Ponad 5,3 tys. górników kontynuuje go na powierzchni, 19 osób prowadzi protest głodowy. Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia, po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W ubiegłym tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności. 

17 lutego w Warszawie zbierze się Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ma na niej rozpocząć się zapowiadany przez resort skarbu audyt kosztów spółki.