Ponad 60 tysięcy osób zostało rannych w wypadkach samochodowych w zeszłym roku. Większość z nich po wyleczeniu fizycznych urazów, nadal potrzebuje pomocy, ale tym razem - psychologicznej.

Ranni w wypadkach często nie zdają sobie sprawy z tego, że po wyleczeniu wciąż potrzebują pomocy, a czasem po prostu boją się jej szukać. Kiedy uświadomiają sobie problem, najczęściej nie wiedzą, gdzie zwrócić się po wsparcie. Bywa i tak, że wypadek staje się ich tarczą obronną - usprawiedliwieniem niepowodzeń i życiowej bierności.

Zamykają się w domu, boją się wyjść na zewnątrz, boją się środków lokomocji, boją się ludzi. Wycofują się z życia towarzyskiego, często tracą pracę - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Świądrem Monika Dreger z Warszawskiej Grupy Psychologicznej:

Bałem się wszystkiego. Ptak przeleciał krzywo i ja się tego ptaka bałem - opowiada naszemu reporterowi Dariusz Dziedzic, ranny w wypadku. A Dorota Sikorska z Fundacji Pasje zaprasza osoby poszukujące pomocy i zdradza plany wyjazdu integracyjnego dla poszkodowanych w wypadkach, połączonego z psychoterapią i rehabilitacją:

Poszkodowani w wypadku mieszkańcy Warszawy mogą teraz bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologów. Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobić, napiszcie na adres dorota@pasje.org.pl . Pomocy możecie szukać na stronie internetowej www.pasje.org.pl.