W Krakowie policja zamknęła ruch na ulicach prowadzących do sanktuarium w Łagiewnikach. W tamtejszej Bazylice rozpoczyna się światowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie". Weźmie w nim udział prawie pół tysiąca przedstawicieli różnych wyznań- od chrześcijan przez Żydów, wyznawców islamu i buddystów.

W wyznawcami różnych religii o tym, który dzień jest dla nich święty rozmawiał reporter RMF FM Maciej Grzyb.

Niedziela święta jest tylko dla chrześcijan, przy czym obowiązek chodzenia tego dnia do kościoła dotyczy już tylko katolików i wyznawców prawosławia. Protestanci mają w tym względzie większą swobodę.

Dla Żydów święta jest sobota. W czasie szabasu nie wolno pracować, sprzątać, podróżować, zapalać ognia, czy używać urządzeń elektrycznych. Żydzi spędzają ten dzień z rodziną, modląc się i spożywając trzy posiłki.

Wyznawcy islamu swoje święto mają w piątek. Dzień ten zaczynają od kąpieli. Obowiązkowo muszą pojawić się w meczecie, by wysłuchać modlitwy, w czasie której nie można rozmawiać. Piątek jest też dla muzułmanów dniem wolnym od pracy.

Dla buddystów nie ma wyjątkowego dnia w tygodniu. Dla nich święte dni i wspólne medytacje wyznaczane są według faz księżyca.

Dialog międzykulturowy i między religiami Kongres Pokoju zorganizowano w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.