Spadek poparcia dla Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, spory wzrost notowań Polski 2050 - oto wyniki sondażu przygotowanego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Prawo i Sprawiedliwość - w porównaniu z badaniem z listopada - straciło nieco ponad 1 procent poparcia. Dziś na tę partię głosowałoby 32,5 proc. ankietowanych. 

Znacznie więcej - bo prawie 4,5 proc. poparcia - zyskało ugrupowanie Szymona Hołowni. Poprzednio na Polskę 2050 chciało głosować 11,8 proc. ankietowanych, a tym razem - 16,2 procent

Równocześnie ponad 2 proc. potencjalnych głosów straciła Koalicja Obywatelska, popierana dziś przez niecałe 21 proc. badanych. 


Bez ludowców w Sejmie?

Straciła także PSL-Koalicja Polska - poprzednio popierana przez 6,1 procent, a według najnowszego sondażu przez 3,6 proc. ankietowanych. To oznacza, że gdyby doszło do wyborów - ludowcy nie znaleźliby się w Sejmie.

Na Lewicę zagłosowałoby 10,2 proc. wyborców. W Sejmie znalazłaby się też Konfederacja - według sondażu ma 4,6 proc. poparcia. 

12 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos


Jaka frekwencja?


Gdyby wybory miały się odbyć, zdecydowaną chęć pójścia do urn zadeklarowało tylko 32 proc. pytanych

To znacznie mniej niż w listopadzie, kiedy chęć udziału w głosowaniu wyrażało prawie 45 proc. Polaków.