Banki będą musiały oddać swoim klientom opłaty, które pobierają podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej - takie są założenia projektu ustawy, który przed chwilą przegłosował Sejm. Do przyspieszenia pracy nad ustawą doszło po interwencji reporterów RMF FM.

Do tej pory banki pobierały od klientów pieniądze podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Często trwa to bardzo długo, w niektórych miejscach nawet ponad rok. Te kwoty nie są małe - to od 500 do nawet 3 tysięcy złotych.

Według banków, te opłaty były naliczane jako zabezpieczenie na wypadek braku wpisu.

Po wejściu w życie przegłosowanej dziś w Sejmie ustawy, która musi jeszcze trafić to Senatu i prezydenta, te pieniądze będą jak kaucja - banki będą je co prawda pobierać, ale będą musiały je oddać zaraz po tym, jak dojdzie do wpisu do księgi wieczystej.

Rząd chce, by nowe przepisy weszły w życie najpóźniej jesienią. Opozycja zgłosiła poprawkę, w myśl której ustawa obejmie nie tylko przyszłe kredyty, ale też te, w przypadku których oczekiwanie na wpis trwa.

Do przyspieszenia prac nad ustawą doszło po interwencji dziennikarzy RMF FM. 5 lipca mówiliśmy o tym temacie, a już dzień później projekt trafił do Sejmu, a 7 lipca zostały przeprowadzone konsultacje w tej sprawie.

Opracowanie: