Nowe Warpno w Zachodniopomorskiem, jedno z najmniejszych miast w Polsce, chce uniezależnić się od dostaw prądu z zewnątrz. Ta niezależność nie będzie niestety całkowita. Prądem produkowanym na miejscu oświetlane będą chodniki i ulice, a także urządzenia stacji pomp oraz oczyszczalnie ścieków.

To kwestia ekologii i ekonomii, mówi burmistrz Nowego Warpna

Jedno z najmniejszych miast w Polce, kiedyś tętniące życiem dzięki ekonomicznym turystom korzystającym z wolnocłowych zakupów na promach, po wejściu do Unii Europejskiej wpadło w finansowy dołek. Z dość nieoczekiwaną pomocą przyszły miliony z Urzędu Morskiego, które wpłynęły na konto z tytułu podatku od gruntu pod dnem obszarów morskich, które leżą w granicach gminy. Przepisy, które to spowodowały już zmieniono i więcej pieniędzy nie będzie, ale należny zaległy podatek może pomóc Nowemu Warpnu. Jednym z pomysłów burmistrza na rozwój sąnowe latarnie.

W oświetlenie i zasilanie urządzeń wodnokanalizacyjnych inwestujemy z kilku powodów – wyjaśnia burmistrz Władysław Kiraga. Po pierwsze jesteśmy dość daleko od miejsca, gdzie energię się produkuje i za przesył płacimy duże stawki. Po drugie każdy mieszkaniec Nowego Warpna wie jak często z takiego czy innego powodu dostaw tego prądu jesteśmy pozbawiani. Chcemy teraz już doprowadzić miasto do takiego stanu żeby kiedy pieniądze z Urzędu Morskiego się skończą bez większego kłopotu gospodarować już na własny rachunek ze zwykłych dochodów.

Wiele inwestycji, w tym i modernizację oświetlenia i zasilania można sfinansować z funduszy unijnych. Nowe Warpno wcześniej nie miało pieniędzy na wkład własny. Teraz ma i z tego korzysta. Jedna lampa zasilana mini siłownią hybrydową wiatrowo-słoneczną kosztuje około 15 tysięcy złotych, dzięki pieniądzom z unii miasto wyda tylko połowę.

Za trzy tygodnie gotowa będzie analiza, która da odpowiedź na pytanie, ile takich lamp, wiatraków i baterii słonecznych trzeba postawić, aby osiągnąć zamierzony efekt. Potem pozostanie już tylko wybór wykonawcy. Inwestycja zwróci się najdalej za trzy lata – zapewnia Władysław Kiraga.