Już dwadzieścia mazowieckich gmin ogłosiło stan alarmu powodziowego. Najgorsza sytuacja jest na Bugu oraz Wiśle w okolicach Płocka. Odra zaś przekroczyła stany alarmowe na wodowskazach w Nowej Soli i Nietkowie w Lubuskiem.

Nadal wzrasta poziom Wisły w okolicach Płocka, gdzie rzeka przekracza miejscami stany ostrzegawcze. W rejonie Wyszogrodu poziom Wisły przekroczył z kolei stan alarmowy. Tempo przyboru rzeki jest stałe, ale stosunkowo niewielkie.

W Dobrzykowie, jednej z miejscowości zalanych trzy lata temu przez Wisłę, służby są w pełnej gotowości. Straż pożarna całodobowo patroluje wały. Potężnym zagrożeniem są bobry, których mieszka tu kilkadziesiąt rodzin. To te gryzonie spowodowały przerwanie wałów przed trzema laty - tłumaczy Krzysztof Jadczak, burmistrz miasta i gminy Gąbin w trakcie wizyty na wałach w Dobrzykowie.

Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania w siedmiu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś. W rejonie tym obserwowany jest stały trend rosnący poziomu Wisły - tempo wzrostu wynosi tam mniej więcej 1 cm na godzinę. W samym zaś Płocku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Wzrost poziomu rzeki spowodowany jest tam spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych.

Odra powyżej stanów alarmowych w Nowej Soli i Nietkowie

Odra przekroczyła stany alarmowe na wodowskazach w Nowej Soli i Nietkowie w Lubuskiem. Rzeką przemieszczają się fale wezbrania spowodowane roztopami na południu kraju.

Wysoki poziom wód utrzymuje się także na kilku innych rzekach w regionie, m.in. Warcie i Noteci, na których notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Dziś rano w Nowej Soli poziom Odry przekraczał stan alarmowy o 16 cm, a w położonym kilkadziesiąt km na północ Nietkowie o 6 cm. Na pozostałych wodowskazach na tej rzece w Lubuskiem notowane są przekroczenia stanów alarmowych.

Mimo wysokiego poziomu, Odra zachowuje się spokojnie i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i ich dobytku. Rzeka nie przybiera gwałtownie. Występują lokalne podtopienia terenów położonych w jej dolinie między wałami oraz naturalnych obszarów zalewowych - głównie łąk i nieużytków - powiedziała Anna Cieślak-Proch z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wielkopolskim.

W przypadku Warty stany ostrzegawcze są przekroczone w Skwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim, a na Noteci - w Gościmcu i Bledzewie na Obrze. Na południu regionu stan ostrzegawczy osiągnął Bóbr w Żaganiu i Szprotawie.

Podobnie jak w przypadku Odry, nie ma obecnie zagrożenia dla mieszkańców miejscowości położonych w ich dolinach.

Prognozy hydrologiczne przewidują, że w ciągu kolejnych dni w dorzeczach Odry i Warty nadal będą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych. Jest to związane z topieniem się śniegu na terenach podgórskich i górskich na południu Polski.