Podtopienia w Elblągu i Fromborku oraz podwyższone stany alarmowe na Żuławach. Wszystko przez cofkę z Bałtyku. Wieje silny wiatr, który spycha wodę z Zalewu Wiślanego w stronę lądu. Woda zalała już trzy gospodarstwa we wsi Nowakowo pod Elblągiem, zagrożone są kolejne. Niewykluczone, że trzeba będzie ewakuować mieszkańców Wyspy Nowakowskiej koło Elbląga.

We wsi Nowakowo położonej na Wyspie Nowakowskiej woda wdarła się do domów i budynków gospodarczych na wysokość 40 cm. W miejscowości zamknięto most pontonowy. Nie można wykluczyć, że konieczna będzie ewakuacja mieszkańców. Zagrożone są także budynki w okolicznych miejscowościach - 6 w Suchaczu, 2 w Tolkmicku, kilkanaście w Elblągu. Wszystkie zostały już obłożone workami z piaskiem. Strażacy układają też specjalne rękawy odprowadzające wodę.

W związku z poważną sytuacją zagrożenia powodziowego wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu elbląskiego i utrzymał stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Elbląga i powiatu braniewskiego.

Strażacy zabezpieczyli ulice w Elblągu

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, w samym Elblągu straż pożarna zabezpieczyła ulice: Panieńską, Warszawską, Kotwiczą, Radomską i Grochowską. Na ul. Panieńskiej i Bulwarze Zygmunta Augusta ułożono zapory napełniane wodą oraz worki z piaskiem na długości 250 m, broniąc kampingu, siedziby prokuratury oraz straży granicznej. Na ul. Grochowskiej i Kotwiczej ułożono łącznie 50 metrów wału z worków. Dodatkowo zabezpieczono studzienki burzowe, układając 200 worków z piaskiem.

60 worków z piskiem ułożono także we Fromborku przy ul. Rybackiej - tam woda podchodzi do domu wielorodzinnego. We Fromborku przy bosmanacie nadbudowano groblę układając 800 worków z piaskiem. Służby meteorologiczne alarmują, że silny północno-zachodni wiatr powodujący cofkę ma zacząć słabnąć dopiero w niedzielę.

Mamy klasyczną "cofkę", to znaczy, że wiatr przepycha wodę z Zalewu na Żuławy. To powoduje podwyższanie stanu wód. Notujemy przekroczenia stanów alarmowych o 2-3 cm w samym Elblągu, na jeziorze Drużno, w Dolnej Kępie, Nowym Batorowie i Fromborku - powiedział dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie Jarosław Przybułowicz.

Stan wód na Żuławach jest stale monitorowany. Siła wiatru w Elblągu i okolicach wynosi 8-9 stopni w skali Beauforta. Także w części Żuław w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego zanotowano przekroczenie stanów alarmowych wód w kilku rzekach, w tym w Tudze, Szkarpawie oraz Świętej.

Lokalne podtopienia na Pomorzu Zachodnim

Cofka powoduje lokalne podtopienia także na Pomorzu Zachodnim. W Świnoujściu, Kołobrzegu i Szczecinie przekroczone zostały stany alarmowe wód. W Kołobrzegu podtopionych zostało kilka piwnic. Woda podochodzi też pod budynki w Trzebieży i Dźwirzynie.

W Świnoujściu, gdzie stan alarmowy został przekroczony o blisko 50 centymetrów, wstrzymano jedną z przepraw promowych. Nie pływają promy w Karsiborzu. Bez przeszkód funkcjonuje natomiast miejska przeprawa promowa.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie uspokaja jednak, że sytuacja jest monitorowana i nie ma większego zagrożenia. W regionie działają centra kryzysowe, które sprawdzają wały przeciwpowodziowe i umacniają je. W miejscach krytycznych pomagają strażacy, którzy także wypompowują wodę z terenów podtopionych.

Na Pomorzu Zachodnim od piątkowego wieczora obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem. W Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie ogłoszono także alarm przeciwsztormowy.