Treści polityczne, ideologiczne, kulturalne czy obyczajowe można było zobaczyć na pudełkach od zapałek, którym poświęcona jest wystawa "(Nie)mała propaganda PRL" w Muzeum w Mrągowie. Niektóre etykiety mogą naprawdę zaskoczyć.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Danuta Syrwid, w mrągowskim muzeum prezentowane są 24 plansze z ilustracjami i wybrane oryginalne etykiety z liczących kilka tysięcy obiektów filumenistycznych (filumenistyka to hobby polegające na zbieraniu pudełek od zapałek) zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Większość pokazanych na wystawie etykiet pochodzi z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Etykiety jak mikroplakaty

"W czasach tzw. Polski Ludowej i PRL etykiety na pudełkach zapałek spełniały rolę mikroplakatów. Często stanowiły narzędzie upowszechniania treści politycznych, ideologicznych, kulturalnych czy obyczajowych. Bywały też nośnikiem tego, co dziś nazywamy reklamą społeczną" - mówi kurator wystawy.

Przekaz wizualny, wzmocniony odpowiednio dobranymi hasłami, miał - ze względu na masowość używania zapałek - docierać do jak największego grona odbiorców i wpływać na postrzeganie otaczającej rzeczywistości.

Do czego zachęcały pudełka od zapałek?

Etykiety zachęcały m.in. do podjęcia pracy w kopalni lub hucie, walki ze szkodnikami upraw, zbiórki makulatury i złomu, oszczędzania w PKO albo szczepień przeciwko gruźlicy. Popularyzowały tytuły prasowe, spektakle albo produkty spożywcze, jak np. ceres, czyli tłuszcz wytwarzany z oleju rzepakowego.

Upamiętniały również wydarzenia takie jak Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 r., Tydzień Radiofonizacji Kraju, organizowany od 1949 roku, czy kolejne rocznice PRL-u.

Gdzie zobaczyć wystawę "propaganda PRL"?

Na wystawie można też oglądać etykiety kolekcjonerskie, często o wysokim poziomie artystycznym, zaprojektowane przez znanych twórców, np. Maję Berezowską. Pochodzą z kolekcji Kazimierza Dyjaka i Teresy Stefanowicz i zostały ofiarowane do zbiorów muzealnych.

Wystawa "(Nie)mała propaganda PRL" będzie dostępna przez cały rok w Muzeum w Mrągowie, które mieści się w zabytkowym ratuszu w centrum miasta. Placówka zaprasza też do obejrzenia wystaw stałych: "Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu" i "Historia Mrągowa".