Zarzut narażenia dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z nich usłyszał we wtorek właściciel amerykańskiego pitbulteriera. Pies pogryzł dwóch chłopców. Jeden z nich zmarł w szpitalu. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Jak poinformowała we wtorek zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu prok. Beata Starzecka Mariuszowi S. - właścicielowi psa - postawiono zarzut narażenia małoletnich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z nich - 12-letniego Kamila.

Jak ustalono, Mariusz S. utrzymywał dwa psy rasy amerykański pitbulterier, czyli tej uznanej za agresywną i niebezpieczną, bez wymaganego pozwolenia, bez zapewnienia im warunków bezpiecznego bytowania. Nie zabezpieczył również dzieci i innych osób przed dostępem do tych zwierząt - wyjaśniła prok. Starzecka.

Dodała, że podejrzany w czasie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, "po części sprzeczne z ustaleniami śledztwa", w których umniejszył swoją rolę w zdarzeniu.

Prokuratura zamierza we wtorek złożyć do sądu wniosek o trzy miesiące aresztu dla Mariusza S.

Dziecko zmarło w katowickiej klinice

Do tragedii doszło pod koniec września w jednym z mieszkań w Przemyślu. Tego dnia 12-letni Kamil odwiedził swojego o rok młodszego kolegę Szymona. W jego mieszkaniu były dwa psy. W pewnym momencie jeden z nich zaatakował Kamila. Poszkodowany został także 11-letni Szymek próbujący bronić zaatakowanego kolegę.

Kamil doznał głębokich ran szyi, twarzy i klatki piersiowej, miał też złamaną rękę. Chłopiec trafił najpierw do szpitala w Przemyślu, potem został przewieziony do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie zmarł kilka dni później.

Natomiast rany Szymka nie zagrażały jego życiu.

Oba psy trafiły do schroniska.