Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju Będzie on obowiązywał od 18 stycznia od godziny 23:59 do niedzieli 23 stycznia. Został on wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych.

Ten stopień jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że instytucje administracji publicznej są zobowiązane do "prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych". Mają monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wprowadziliśmy najniższy, a jednak istotny stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni. To oznacza, że wszystkie instytucje państwowe, operatorzy infrastruktury krytycznej i usług kluczowych powinni z wyjątkową uwagą przyglądać się temu, co dzieje się w ich systemach - mówi dla RMF FM Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii premiera.

To jest skierowane do profesjonalnych podmiotów, które zajmują się zabezpieczeniem usług z których korzystają firmy, obywatele, tych najważniejszych usług informatycznych z punktu widzenia państw - dodaje.

Ostrzeżenie zostało wprowadzone po tym, jak przeprowadzono atak hakerski na rządowe strony na Ukrainie. Przez weekend uzyskaliśmy informacje na temat charakteru tego ataku. Okazało się, że tu nie chodzi tylko o zmiany wprowadzone nielegalnie na stronach rządowych, ale też o ataki na systemy, które są wykorzystywane na Ukrainie. W związku z tym odbył się zespół incydentów krytycznych i on zarekomendował wprowadzenie takiego stopnia alarmowego - wyjaśnił Cieszyński.

Jak wprowadzane są alarmy?

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje przez rozporządzenie, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.