Do piątku Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi do projektów ustaw wprowadzających obowiązkowe badania cytologiczne i mammograficzne. Są one gotowe i skierowane do uzgodnień społecznych - dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

W projektach nie można jednak wykluczyć zmian. Zmienić może się przede wszystkim to, czy badania będą warunkiem przyjęcia do pracy. Zwracała na to uwagę m.in. minister pracy Jolanta Fedak, tłumacząc, że może to utrudnić start zawodowy kobiet. Resort zdrowia wycofał się z zapisów, że cytologia i mammografia mają być wykonywane przy badaniach wstępnych przed zatrudnieniem.

Przy badaniach okresowych cytologię będą musiały wykonać kobiety w wieku od 25 do 59 lat. Wszystkie panie po 50 a przed 69 rokiem życia, będą musiały też zrobić mammografię.

Badania mają się odbywać co 3 lata, a wyniki nie będą ujawniane pracodawcom. Ich i resortu pracy obawy budzi finansowanie badań. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zapłaci za nie NFZ. Badania mają kosztować około 90 mln zł rocznie.