Nowy szef dyplomacji na dzień dobry dostanie plan "defotygizacji" MSZ, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Przygotowali go ludzie tzw. korporacji Geremka i Bartoszewskiego, związani od 1989 roku z dyplomacją. Połączyło ich jedno - złość na to, co partia Kaczyńskich zrobiła z dyplomacją, i chęć jak najszybszego powrotu do normalności.

Licząca kilkanaście osób grupa zawiązała się kilka miesięcy temu, kiedy nie było jeszcze jasne, że PiS przegra wybory. Dyplomaci, urzędnicy, byli dyrektorzy w MSZ spotykali się regularnie między sobą i z przedstawicielami opozycyjnej wówczas Platformy.

Co stanie się w najbliższych tygodniach w MSZ? Wiceministrowie Karol Karski i Paweł Kowal wrócą zapewne do polityki - mają mandaty poselskie. Część współpracowników PiS-owskiej minister Anny Fotygi tak jak ona sama znajdzie miejsce w Kancelarii Prezydenta bądź w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wiceministrem przestanie być Andrzej Sadoś, który za Fotygi zrobił karierę w amerykańskim stylu - tyle że zaczynał nie od pucybuta, ale rzecznika MSZ, pisze "Wyborcza".

Jeśli nowy minister zastosuje się do rad "korporacji Geremka i Bartoszewskiego", zmiany w MSZ nie skończą się na wynikających z politycznej praktyki dymisjach wiceministrów. Dyplomaci, którzy przygotowali plan powyborczych zmian w resorcie spraw zagranicznych, uważają, że stanowiska kierownicze (czyli dyrektorów i wicedyrektorów) powinno stracić 20-25 osób z liczącej ok. 80 kierowniczej kadry.