Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała poparcie dla Polski w czasie naszej prezydencji w UE. To jeden z efektów dzisiejszego szczytu przywódców państw Trójkąta Weimarskiego w Warszawie. Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego - oświadczył Bronisław Komorowski.

Spotkanie na poziomie prezydencko-kanclerskim odbyło się po ponad czteroletniej przerwie. Bronisław Komorowski, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy w warszawskim Wilanowie rozmawiali m.in. o polskiej prezydencji w UE i europejskiej polityce obronności.

Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami - mówiła kanclerz Niemiec.

Zapewniła, że jej kraj będzie wspierać Polskę podczas naszej prezydencji w UE, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. W tym kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.

Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył Komorowski.

Nicolas Sarkozy po spotkaniu chwalił naszego prezydenta za politykę wobec Rosji

Powiedział, że jego zdaniem "podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

Merkel chce, by Polska znalazła się w pakcie na rzecz konkurencyjności

Zamiar zacieśnienia współpracy w strefie euro pod nazwą "pakt na rzecz konkurencyjności" przywódcy Niemiec i Francji ogłosili w miniony piątek. Pakt na rzecz konkurencyjności jest otwarty na inne kraje. Ucieszymy się, jeżeli Polska będzie w nim uczestniczyła- powiedziała Merkel. Pakt został przygotowany tak, że mogą w nim uczestniczyć kraje, które nie wprowadziły jeszcze waluty euro. Może być tak, w pojedynczych przypadkach, że kraje strefy euro spotkają się same, żeby omówić problemy związane z tą walutą, które grupa euro może tylko sama omówić- dodała kanclerz Niemiec.

Paryż i Warszawa mają zbieżne punkty widzenia, zwłaszcza w sprawie europejskiej polityki obronnej

W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności- zaznaczył Sarkozy.

Przywódcy rozmawiali też m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji

Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży- zaznaczył Komorowski. Mówiąc o współdziałaniu w szkoleniu dyplomatów ocenił, że to istotny element "w procesie ujednolicania standardów i wiedzy". Mówiliśmy też o możliwości pogłębienia współpracy w ramach instytutów naukowych, które były instytutami niemiecko-francuskimi. Chcielibyśmy, by to objęło także polskie zaangażowanie- podkreślił polski prezydent.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 r. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.