Temat odśnieżania samochodów i mandatów za to grożących powraca co roku. Policja podkreśla, że odpowiednie przygotowanie auta do jazdy to obowiązek każdego kierowcy. Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa może się skończyć nie tylko karą pieniężną, ale przede wszystkim narażeniem na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników ruchu.

Warto wstać 10 minut wcześniej i poświęcić na odśnieżanie pojazdu, by bezpiecznie i swobodnie dojechać do pracy. Często pośpiech jest złym doradcą. Mandat jest tutaj najmniej istotny. Najważniejsze jest to, byśmy się nie pojawili w statystykach ofiar - zabitych i rannych - mówił w rozmowie z RMF FM komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Za nieodśnieżenie auta policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem do 500 złotych, a w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - sześcioma punktami karnymi. Jednak to nie lęk przed karą powinien być dla nas najważniejszy, ale bezpieczeństwo i komfort podróży. 

Ważne jest nie tylko usunięcie śniegu i lodu z szyb, ale również oczyszczenie dachu. Jeśli czapa śniegu i lodu zsunie się z dachu w czasie jazdy, może to być niebezpieczne dla pojazdów jadących za nami lub w skrajnych przypadkach doprowadzić do tragedii. 

Oczyszczenie szyb mogą nam ułatwić różnego rodzaju preparaty, a także zimowy płyn do spryskiwaczy. Przed każdą podróżą powinniśmy zadbać też o odśnieżenie tablic rejestracyjnych i lamp. 

Nasze bezpieczeństwo na drodze zwiększa także wymiana w odpowiednim momencie opon na zimowe. W terenach górzystych przydać się mogą także łańcuchy. 

Co roku powraca także kwestia kar za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku. Jak tutaj wyglądają przepisy?

W większości miejsc nie możemy pozostawić pracującego silnika na dłużej niż minutę. W tym przypadku mandat wynosi 100 złotych - przestrzegał w rozmowie z RMF FM komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Chodzi głównie o kwestie ochrony środowiska - tłumaczył. Zastrzegł jednocześnie, że ta zasada nie dotyczy pojazdów, które utrzymują porządek na drogach, np. piaskarek, a także radiowozów. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.