Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje kolejki pacjentów oczekujących na specjalistyczne zabiegi. Po sprawdzeniu numerów PESEL pacjentów w Zachodniopomorskiem okazało się, że prawie połowa listy oczekujących na endoprotezę, operację zaćmy czy angioplastykę to powtarzające się nazwiska.

Z ponad pięciu tysięcy osób z listy oczekujących na endoprotezę po weryfikacji skreślono 2100 nazwisk. Kolejka do operacji zaćmy licząca 22 tysiące pozycji schudła o ponad 10 tysięcy. Rekordziści czekają w pięciu, a nawet sześciu różnych kolejkach na ten sam zabieg.

Wysyłamy listy do pacjentów zapisanych w wielu kolejkach, aby się zdecydowali na jedną z nich - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ. Jeśli pacjent na list nie odpowiada, wówczas uznajemy za obowiązujący ostatni wpis jako akt woli pacjenta. Tak zweryfikowana informacja jest przekazywana przez fundusz do świadczeniodawców, którzy dzięki niej aktualizują swoje listy oczekujących - dodała Koszur.

Identyczna sytuacja jest praktycznie we wszystkich usługach specjalistycznych, ale poziom informatyzacji nie zawsze pozwala zweryfikować listy oczekujących. Prawo pozwala zapisać się do dowolnej liczby specjalistów jednocześnie, i choć każe pacjentowi poinformować, którą kolejkę ostatecznie wybrał, to nie przewiduje żadnych sankcji, gdy się tego nie zrobi.