Gotowe są zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, prezesów Grupy Lotos oraz urzędników Agencji Rezerw Materiałowych. Reporter RMF FM poznał szczegóły tych zawiadomień, przygotowanych przez NIK po kontroli w sprawie zakupu środków ochronnych w czasie pandemii Covid-19.

Za co powinni odpowiedzieć premier i ministrowie

Według NIK premier i ministrowie powinni odpowiadać za przekroczenie uprawnień. Polegać miało ono na zleceniu państwowym spółkom kupna maseczek i kombinezonów na rzecz kancelarii premiera. Polecenie miało zostać podpisane, mimo że ani Lotos, ani KGHM nie miały doświadczenia w takich transakcjach i nigdy nie zajmowały się obrotem artykułami medycznymi.

W zawiadomieniu zwrócono też uwagę na fakt, że ministerstwo Jacka Sasina wskazało firmy, które miały sprzedać ten sprzęt medyczny, a do tego określiło ceny zakupu. To - według NIK- stworzyło ryzyko korupcji.

Kontrolerzy podkreślają, że zamówienie zlecono firmom, które także nie miały doświadczenia w tej branży. Jedna z nich miała minimalny kapitał zakładowy, a resort wskazał ją dzięki informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych. W konsekwencji - jak dodaje Izba - firmy dostarczyły Grupie Lotos wadliwe towary, niespełniające norm. Ich wartość to prawie 28 milionów złotych. 

Działanie na szkodę spółki?

Z kolei prezesi Grupy Lotos mają - według NIK - odpowiedzieć za działanie na szkodę spółki. Zapłacili firmom za środki ochronne, które nie spełniały norm, a potem nie dochodzili należytego wykonania umowy.

Były wysłane co prawda pisma, aby firmy dokonały zwrotu pieniędzy za wadliwy sprzęt, jednak po odmownych odpowiedziach sprawę zamknięto. Nie egzekwowano kar umownych, nie było też wezwań sądowych.

Zagrożenie epidemiologiczne

Pracownicy Agencji Rezerw Materiałowych mieli natomiast - zdaniem NIK - spowodować zagrożenie epidemiologiczne dla zdrowia i życia wielu osób. 

Wydali oni podmiotom leczniczym sprzęt ochronny, który nie zabezpieczał należycie przez zarażeniem koronawirusem. Chodzić ma o środki ochrony indywidualnej, które nie spełniały norm, a w szczególności o 410 kombinezonów oraz ponad 132 tysięcy przyłbic wydanych na zewnątrz z magazynów Agencji.