Dziś ruszyła aplikacja mObywatel 2.0. Pojawiły się już pierwsze problemy w jej funkcjonowaniu. Sama aplikacja działa, dostępny jest też w niej dowód osobisty, który od dziś powinien być uznawany w większości miejsc. Nie można jednak sprawdzić punktów karnych czy też e-recept - wyświetla się jedynie komunikat o błędzie. Komunikat w tej sprawie wydał Centralny Ośrodek Informatyki.

"Wszyscy operatorzy są obecnie zajęci. Państwa połącznie jest na 14. pozycji w kolejce" - usłyszał w godzinach porannych reporter RMF FM Maciej Sztykiel na infolinii obsługującej mObywatela.

Jak przekazał po godzinie 9 Centralny Ośrodek Informatyki, problemy techniczne z mObywatelem są wynikiem bardzo dużego zainteresowania i nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji. CIO opublikował w mediach społecznościowych komunikat w tej sprawie.

Czy można nie uznać cyfrowego dowodu?

Na pytanie reportera RMF FM do Janusza Cieszyńskiego o to, co w przypadku, gdy ktoś nie będzie chciał uznać naszego cyfrowego dowodu osobistego, minister powiedział, że "nie ma takiej możliwości".

Plastikowego dokumentu będziemy jednak potrzebowali do końca sierpnia np. w bankach.

Nowa wersja aplikacji mObywatel jest już do pobrania na telefony - by się zalogować, należy mieć założony profil zaufany.

"Nasze wewnętrzne procedury"

RMF FM sprawdził, w jaki sposób w praktyce wygląda posługiwanie się cyfrowym dokumentem. Maciej Sztykiel zadzwonił do kilku wypożyczalni samochodów z pytaniem o to, czy będzie załatwić formalności przy użyciu e-dowodu.

Jedna z takich firm nie stwarzała przeszkód, ale w innej wypożyczalni reporter RMF FM usłyszał: "Potrzebujemy albo dowodu osobistego albo paszportu w wersji fizycznej, do wynajmu indywidualnego. Tak wymagamy, to są nasze wewnętrzne procedury".

O mObywatelu

mObywatel 2.0 jest dostępny w sklepach Google Play oraz App Store. W zależności od ustawień w telefonie, stara wersja mObywatela albo zaktualizuje się sama, albo trzeba będzie samemu to zrobić.

"Możemy potwierdzać nim (mObywatelem w wersji 2.0 - red.) swoją tożsamość tak samo jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem" - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w komunikacie na stronie internetowej resortu.

W aplikacji pojawił się też szereg funkcji, dzięki którym nasze sprawy urzędowe załatwimy szybko i bez wychodzenia z domu - np. weryfikacja kryptograficzna mDowodu (dostępna także bez konieczności logowania się do aplikacji).

W Polsce pojawi się więc nowy dokument tożsamości, którym będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty oraz - do 31 sierpnia - potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy (m.in. w banku) - wyjaśniał wczoraj pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski. Od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu - dodał.

Jak podkreśla, "mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód". Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego - powiedział wczoraj Kalinowski.

Wdrażamy funkcję "Bezpieczny autobus", trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne - już weszliśmy we współpracę m. in. ze Zduńską Wolą - przekazał Kalinowski. Wyjaśnił, że samorządy będą mogły bezpłatnie korzystać z tego rozwiązania i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostepnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel - podkreślił.

Jak informował resort cyfryzacji, "Bezpieczny autobus" to usługa skierowana do osób, które np. wysyłają dzieci na kolonie lub same mają ruszyć w podróż autobusową. "Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC" - czytamy w komunikacie. 

Opracowanie: