Krakowska prokuratura oskarżyła trzech mężczyzn p usiłowanie włamania do stojącej na Rynku Głównym w Krakowie skarbonki Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wszyscy przyznali się do winy i chcą dobrowolnie poddać się karze. W skarbonce było ok. 3 tys. zł.

Krakowska prokuratura oskarżyła trzech mężczyzn p usiłowanie włamania do stojącej na Rynku Głównym w Krakowie skarbonki Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wszyscy przyznali się do winy i chcą dobrowolnie poddać się karze. W skarbonce było ok. 3 tys. zł.
Skarbonka stała na krakowskim Rynku od grudnia 1978 r. / Jacek Bednarczyk /PAP

Do zdarzenia doszło 18 stycznia. 43-letni Szczepan K. uderzał młotkiem w szybę skarbonki, 31-letni Sebastian O. i 43-letni Dariusz Ż. zasłaniali go i stali na czatach. W szkle powstały punktowe wyszczerbienia.

Podejrzani przyznali się do zarzutów. Wyjaśnili, że potrzebowali pieniędzy na jedzenie. Zadeklarowali chęć dobrowolnego poddania się karze. Prokuratura wnioskuje dla nich o kary od roku do półtora roku pozbawienia wolności.

Był to kolejny atak na skarbonkę z Rynku Głównego. Jesienią 2013 r. 26-letni mężczyzna kopnął w jedną ze szklanych ścian i rozbił szybę. Został za to skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Po uszkodzeniu skarbonki Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) zdecydował o zdemontowaniu skarbonki. Na swoje miejsce wróciła ona na początku lutego 2014 r. Dwie firmy nieodpłatnie zamontowały w niej antywłamaniowe szkło.

Poprzednie remonty skarbonki były finansowane ze środków Kancelarii Prezydenta RP, za pośrednictwem której przekazywane są z budżetu państwa pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, rozdzielane przez SKOZK.

Skarbonka stała na krakowskim Rynku od grudnia 1978 roku. Na początku była głównym źródłem finansowania potrzeb związanych z utrzymaniem zabytków Krakowa. Od 1985 r. renowacje są współfinansowane przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.

Druga skarbonka znajduje się na dziedzińcu Wawelu. Co roku do obu skarbonek wrzucane jest ok. 15-20 tys. zł, które trafiają do ogólnej puli środków Narodowego Funduszu Rewitalizacji Zabytków Krakowa. Pod koniec 2015 roku na krakowskim lotnisku stanęła trzecia skarbonka, odnaleziona w magazynach jednego z gdańskich przedsiębiorstw. W latach 80. skarbonka ta pływała na promach żeglugi bałtyckiej, potem zaginęła.

Wykonane z metalu i szkła skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki. Ich zwieńczenie nawiązuje symbolicznie do blanków krakowskich murów miejskich, a szklane ściany zdobi litera "K" wzorowana na monogramie z XIV-wiecznych drzwi Katedry Wawelskiej.

(mpw)