Wielka koncentracja wojsk na granicy Afganistanu z Pakistanem. Agencje informują, że Talibowie rozmieścili rosyjskiej produkcji rakiety średniego zasięgu typu SCUD oraz 25 000 żołnierzy w pobliżu pakistańskiej granicy. W odpowiedzi, na taki sam krok zdecydował się Islamabad.

W Afganistanie cały czas jest misja Pakistańczyków, którzy przekonują Talibów do wydania Osamy bin Ladena, który prawdopodobnie stoi za zamachami w USA. Nie ujawniono na razie żadnych szczegółów trzygodzinnego spotkania z przywódcą Talibów, mułłą Omarem. Talibowie jak dotąd zarzekali się, że będą bronić Saudyjczyka. Amerykanie dali im trzy dni na wydanie bin Ladena.

Równocześnie poinformowano o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Afganistanem. Talibowie szykują się też ponoć do wielkiej ofensywy przeciwko opozycji, która straciła niedawno swojego przywódcę, Ahmeda Szacha Massuda. Do Azji jedzie specjalny wysłannik prezydenta Rosji, Władimira Putina. Władimir Ruszajło ma na razie odwiedzić Kazachstan, Tadżykistan i Uzbekistan. W Kandacharze są nasi spoecjalni wysłannicy Jan Mikruta i Przemysław Marzec. Czy jest jakiś efekt rozmów między Pakistanem a Talibami oraz jak na te sytuację reagują mieszkańcy Pakistanu, o tym w relacji naszych korespondnetów:

Dziesiątki tysięcy Afgańczyków ucieka z głównych miast Afganistanu, zwłaszcza Kabulu, Kandaharu i Dżalalabadu. Z samego Kandaharu - jak informuje ONZ - uciekła już połowa mieszkańców. Afgańczycy obawiają się, że lada moment Stany Zjednoczone rozpoczną działania wojenne przeciwko rządzącym w tym krajom fundamentalistom z ruchu Talibów. Rzecznik Urzędu Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców ONZ Chris Janowski powiedział RMF, że społeczność międzynarodowa jest gotowa pomóc wszystkim uchodźcom afgańskim: „W Pakistanie i Iranie jest w sumie około 3,5 miliona uchodźców z samego Afganistanu, a nikt nie wie ilu jest spoza Afganistanu. Jest to – po Palestyńczykach największa - grupa uchodźców na świecie. Będziemy im nadal pomagać – w tej chwili staramy się przygotować na większą ilość ludzi, która ucieknie z Afganistanu w kierunku Pakistanu i w kierunku Iranu” – powiedział Janowski.

foto RMF

15:40